آوارگی دانشجویان در آلمان بر اثر کمبود خوابگاه

[ad_1]

بسیاری از دانشجویان سال اول به علت کمبود محل اقامت در ترم زمستان در اتومبیل‌ها، چادرها و سالن‌های اجتماعات می‌خوابند و “انجمن ملی امور دانشجویی آلمان”(DSW) درخواست مسکن ارزان‌تر و یارانه دولتی بیشتری برای اجاره ارزان قیمت خوابگاه دانشجویان دارد.

بر اساس اخبار اعلام شده و به نقل از یو.دبلیو نیوز، اکثر برنامه‌های تحصیلی دانشگاهی در نیمه زمستان در آلمان شروع می‌شود و ماه اکتبر زمانی است که مشکل مسکن واقعا برای دانشجویان تبدیل به مسئله مهمی می‌شود.

آلمان حدود 2.8 میلیون دانشجو دارد و خدمات رفاهی دانشجویان به طور پیوسته بدتر شده است. بسیاری از دانشجویان سال اول مجبورند در اتومبیل خود بخوابند و یا در اردوگاه‌هایی که هنوز باز هستند، چادر بزنند.

در حال حاضر حدود 192 هزار دانشجو در 1700 خوابگاه دانشجویی که توسط DSW در سراسر آلمان اداره می‌شود، اقامت دارند و ماهیانه 241 یورو (286 دلار آمریکا) اجاره می‌پردازند.

برای مثال، در دانشگاه شهر مونستر، انجمن ملی امور دانشجویی آلمان 5617 آپارتمان دارد که می‌توانند تنها 10 درصد از دانشجویان را جا دهند.

در کلن، اتحادیه دانشجویی سالن اجتماعات را به یک خوابگاه باریک با تشک و تاسیسات بهداشتی تبدیل کرده است.

مایر آفدرهیده، دبیرکل DSW می‌گوید: اگر دولت بودجه را تامین کند، سطوح اجاره‌ای که با سطح اجتماعی هماهنگ است تنها می‌تواند توسط خدمات رفاهی دانشجویی حفظ شود. در حالیکه تعدادی از مکان‌های مطالعاتی که توسط دولت تامین می‌شود از سال 2008 به میزان 42 درصد افزایش یافته است، حمایت دولت از تامین مسکن و خدمات رفاهی دانشجویی تنها پنج درصد بوده است. ما نباید اجازه دهیم این شکاف گسترش یابد.

برای جلب توجه به بحران مسکن دانشجویی، DSW برنامه “Kopf braucht Dach”(مغزها نیاز به سقف دارند) را آغاز کرده است و خواستار اقامت مقرون به صرفه‌تر است. خدمات رفاه دانشجویی بالاتر از همه این‌ها تقاضای خود را مبنی بر این که دولت‌های فدرال بودجه مسکن بیشتر را تامین کنند، تکرار می‌کنند.

مایر آفدرهیده به سیاستمداران یادآوری کرده که انتخاب مکان‌های تحصیلی نباید به جیب دانشجویان بستگی داشته باشد و مسکن ارزان قیمت مسئله عدالت آموزشی است.

“Wohnen für Hilfe” (دست به دست هم دادن برای مسکن) یکی دیگر از کمپین‌های DSW است که به منظور جلب توجه به بحران مسکن در حال حاضر در 20 شهر در حال اجرا است.

در این کمپین دانشجویان سال بالاتر دانشجویان سال اولی را با خود هم‌خانه می‌کنند و سال اولی‌ها هم در ازای آن برخی کارهای خانه را از جمله تمیزکاری و خرید انجام می‌دهند.

این طرح بر پایه یک قاعده کلی است که یک ساعت کار به دانشجو یک متر از مسکن را اختصاص می‌دهد.

با این حال، DSW تاکید می‌کند که این به معنای جایگزینی برای خوابگاه‌های جدید نیست.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *