انتخاب نشدن وزیر علوم تاکنون لطماتی به آموزش عالی وارد کرده است

[ad_1]

دکتر محمود نیلی در افزود‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه یکی از فاکتورهای مهم وزیر علوم آشنایی با ظرفیت‌های مختلف دانشگاه‌های ایران است، اظهار کرد: امیدواریم وزیر علوم آینده بتواند با تمرکززدایی به دانشگاه‌های مناطق محروم توجه ویژه‌ای داشته باشد تا بتواند از مهاجرت اساتید و دانشجویان جلوگیری کند.

وی بر ضرورت سرکشی مرتب وزیر علوم به دانشگاه‌های مناطق مختلف کشور تأکید کرد و افزود: در این صورت دانشگاه‌های قوی در مناطق محروم شکل گرفته و اشتغال نیز رونق می‌گیرد.

دکتر نیلی تصریح کرد: نقش اساسی دانشگاه که همان ایجاد تحول در جامعه است، به خوبی ایفا نشده بنابراین وزیر علوم آینده باید بتواند با قدرت تعامل با دانشگاه‌ها به ایفای نقش اساسی دانشگاه کمک کند.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان خاطرنشان کرد: دانشگاه در مسیر تربیت نیروهای انسانی یک جامعه برمی‌آید بنابراین باید وزیر بتواند از این نیروهای بالقوه انسانی و امکانات آزمایشگاهی برای رفع مشکلات جامعه استفاده کند.

وی با بیان اینکه وزارت علوم با وزارتخانه‌های دیگر تفاوت‌هایی دارد، افزود: با توجه به مهمترین رسالت وزارت علوم که همان تربیت نیروی انسانی است، وزیر علوم در حد معاونت ریاست جمهوری ایفای نقش می‌کند و جایگاهش از اهمیت خاصی برخوردار است.

نیلی با اشاره به اینکه امیدواریم وزیر علوم آینده بتواند مسیر علم و تحقیقات را به مسیر اصلی خود هدایت کند، افزود: در صورتی‌که وزیر علوم از مغز متفکر نیروی انسانی دانشگاه‌ها استفاده کند و اجازه اظهارنظر به این قشر را بدهد، مسئولیت دشواری نخواهد داشت چرا که قشر دانشگاهی اعم از اساتید و دانشجویان به علوم وتحقیقات احاطه خوبی دارند.

وی در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: امیدواریم وزیر علوم مصوباتی در هیئت دولت داشته باشد که وزارتخانه‌هایی همچون کشاورزی و صنایع و معادن را موظف کند که پروژه‌های تحقیقاتی و عملیاتی را با مشارکت دانشگاه انجام دهند.

رئیس دانشگاه صنعتی استان همدان در پایان افزود: در صورت تمرکزگرایی به دانشگاه‌های مناطق محروم، صنعت رونق بیشتری خواهد گرفت چرا که این دانشگاه‌ها چابک و کم‌هزینه و البته در برخی موارد ممکن است نیروهای قابلی داشته باشد.

[ad_2]

منبع خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *