برای توسعه و پیشرفت راهی جز توجه به دانشگاه و علم نداریم

[ad_1]

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر لزوم توجه به آموزش عالی و حمایت دولت دوازدهم از دانشگاه‌ها اظهار کرد: برای توسعه و پیشرفت راهی جز توجه به دانشگاه و علم نداریم و همه باید در این زمینه از شعار به شعور و از حیطه صحبت به حیطه عمل بیایند و به صورت جدی از دانشگاه‌ها،پژوهشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی حمایت جدی شود. 

دکتر جلالی در افزود‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه یک برنامه اصلی در قالب طرح راهبردی در دانشگاه تربیت مدرس وجود دارد و در راستای این طرح افزایش کیفیت آموزش در دانشگاه مد نظر قرار دارد افزود: یکی از محورهای این طرح مساله سرآمدی همه جانبه در کیفیت است که تمام توجه ما را به خود معطوف کرده است. 

وی ادامه داد:  متاسفانه در چند سال گذشته افزایش کمیت شدیدا به کیفیت آموزش عالی آسیب رسانده و در بعضی از قسمت‌های آموزش عالی یک رشد نامتوازن و سرطانی به وجود آمده که آثار و زیان‌های آن در سال‌های آینده آشکار خواهد شد و در حال حاضر زنگ خطر آن شنیده می‌شود.

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس اظهار کرد: در سال های آینده با افرادی مواجه هستیم که حداقل ۴ تا ۶ سال عمر خود را صرف کرده و مدرکی گرفته اند در حالی که توانایی لازم را ندارند تا از این دانش برای پیشبرد کشور و حتی اشتغال برای خود و دیگران استفاده کنند و تنها تمایل به این دارند که در یک پست دولتی استخدام شوند اما طبیعتا برای کشور غیرممکن است که همه فارغ التحصیلان را به عنوان کارمند استخدام کند.

بهترین نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه تربیت مدرس

جلالی با اشاره به تاکید دانشگاه تربیت مدرس بر ارتقاء کیفیت آموزشی افزود: کاهش ظرفیت و در عین حال جذب هیات علمی در سال های اخیر در راستای افزایش کیفیت صورت گرفته و دانشگاه تربیت مدرس طی چند سال اخیر از ۱۰۰ عضو هیات علمی جذب کرده و بهترین نسبت استاد به دانشجو را که یک به ۱۱ است داراست. 

وی با انتقاد از رویه برخی دانشگاه‌ها در خصوص جذب هیات علمی و دانشجو بیان کرد: برخی دانشگاه‌ها تعداد محدودی عضو هیات علمی دارند که تحت عنوان مربی و استادیار جذب کرده‌اند و در عین حال تعداد زیادی دانشجو می‌پذیرند. اما در دانشگاه تربیت مدرس بیش از ۵۰ درصد اعضای هیات علمی که حدود ۴۰۰ نفر هستند دانشیار و استاد تمام هستند و این نشان می‌دهد ما در سال های اخیر به کیفیت توجه کرده‌ایم. 

بودجه تحقیقاتی دانشگاه تربیت مدرس ایده آل نیست 

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس افزود: بودجه های تحقیقاتی دانشگاه تربیت مدرس ایده آل نیست اما به طور مطلوبی افزایش پیدا کرده و امیدواریم در سطح کلان کشور توجه ویژه‌ای به بحث کیفیت در همه ابعاد شود و حمایت‌های مادی نیز مد نظر قرار گیرد. 

جلالی با اشار به اینکه در بحث آموزش با کمترین سرمایه گذاری می توان بیشترین سود را در کشور به وجود آورد افزود: در برخی سال‌ها سرعت رشد در تولید علم ایران در رتبه اول دنیا قرار داشته است و این در حالی اتفاق درحالی افتاده است که کم توجهی و کم لطفی در زمینه آموزشی و علمی وجود داشته است بنابراین اگر بودجه ها تامین می شد و اگر ثبات بیشتری در وزارت علوم وجود داشت قطعا امکان این بود که کشور از نظر علمی و آموزشی در جایگاه بهتری قرار بگیرد. 

وی با تاکید بر لزوم سرمایه گذاری در آموزش عالی کشور اظهار کرد: ما در مواردی که بیشترین سرمایه گذاری را داشته ایم،‌ دستاوردهای زیادی را کسب کرده ایم و این مساله توجه جدی مسئولان وزارت علوم به خود را می طلبد. 

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس افزود: در حال حاضر چند بین رشته ای در دانشگاه تربیت راه اندازی شده است و در این راستا، اقلیم، آب و انرژی‌های نو را مد نظر قرار داده‌ایم.

جلالی با اشاره به لزوم حرکت دانشگاه‌ها به سمت تامین نیاز های جامعه اظهار کرد: یکی از رشته‌های بین رشته‌ای که در دانشگاه تربیت مدرس راه اندازی شده رشته‌ای مرتبط با آب،‌از مصرف تا ذخیره سازی آن است و مشکلاتی که در این زمنیه وجود دارد چرا که ما در سال های آتی با معضلاتی جدی در این رابطه مواجه خواهیم بود.  

انتهای پیام 

[ad_2]

منبع خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *