ثبت انجمن های علمی گروه پزشکی در سامانه ثبت شرکت ها تسهیل می شود

[ad_1]

به اعلام خبرنگاران حوزه دانشگاه به نقل از وزارت بهداشت، دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و رئیس کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی با بیان برنامه های حوزه آموزش علوم پزشکی کشور افزود: انجمن های علمی گروه پزشکی یکی از نهادهای همکار وزارت بهداشت هستند که می توانند نقش چشمگیری در ارتقای آموزش علوم پزشکی ایفا کنند.

لاریجانی به قدمت انجمن های علمی گروه پزشکی اشاره کرد و افزود: اعضای این انجمن ها اساتید برجسته حوزه علوم پزشکی کشور هستند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به تلاش های صورت گرفته برای برگزاری الکترونیک انتخابات انجمن ها اشاره کرد و افزود: این برنامه مورد استقبال برخی انجمن های علوم پزشکی کشور قرار گرفت. چرا که برگزاری انتخابات الکترونیک ضمن کاهش نیاز به حضور فیزیکی باعث می شود اعضا بتوانند بدون وقفه در برنامه های درمانی و علمی خود در انتخابات انجمن ها شرکت کنند.

وی افزود: برای توسعه انتخابات الکترونیک انجمن ها برنامه ریزی جامعی در کمیسیون صورت گرفته و در نظر است تا با ساز و کارهای حمایتی ویژه شرایط استقرار کامل این برنامه فراهم شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: انجمن های علمی طبق قانون باید در سامانه ثبت شرکت ها ثبت شوند و علاوه بر فرایند اولیه ثبت هربار که انتخابات هیات مدیره انجمن ها برگزار می شود، باید اطلاعات اعضای جدید هیات مدیره در این سامانه به روز رسانی شود.

رئیس کمیسیون انجمن های علمی کشور افزود: طبق اعلام های واصله به وزارت بهداشت این فرایند زمان بر و پیچیده است و انجمن ها در این مسیر با چالش هایی مواجه هستند.

لاریجانی افزود: لازم است وزارت بهداشت و سازمان ثبت شرکت ها از طریق همکاری مشترک برنامه ریزی مناسبی برای رفع این چالش و تسهیل فرایند ثبت انجمن های علمی گروه پزشکی کنند.

در ادامه دکتر سید جلیل حسینی دبیر کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی نیز با اشاره به فعالیت های این کمیسیون افزود: تاکنون حدود ۱۹۰ انجمن در کمیسیون به تصویب رسیده است که گاهی انجمن ها در مسیر اجرایی خود با مشکلاتی مواجه هستند که باید با همکاری دستگاههای اجرایی کشور این مشکلات مرتفع شود.

وی خاطرنشان کرد: در این رابطه یکی از مشکلات انجمن ها بحث ثبت انجمن در سازمان ثبت شرکت ها است که در اجرای آن دچار مشکلاتی هستند. اطلاعات انجمن ها علاوه بر ثبت اولیه در بازه های زمانی ۳ ساله نیز باید در سامانه ثبت شرکت ها به روزرسانی شود.  گاها ماه ها و سال ها می گذر و انجمن ها نمی توانند اطلاعات جدید خود را پس از انتخابات انجمن در سامانه ثبت شرکت ها ثبت کنند.

دکتر احمد تویسرکانی معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز با بیان اینکه کارهای صورت گرفته در سازمان ثبت بر مبنای قوانین و آیین نامه ها صورت گرفته و سعی شده شرایط برای کاربران سیستم های این سازمان تسهیل شود، افزود: امیدواریم با این نشست و همکاری های بعدی بتوانیم به تسهیل ثبت انجمن های علمی گروه پزشکی کمک کنیم.

دکتر مرتضی ادب مدیر کل ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری نیز در این نشست ضمن بیان آمارها و روند های فعالیت ثبت شرکت ها به پیاده سازی دولت الکترونیک و انجام فرایند های سازمان ثبت به صورت الکترونیک اشاره کرد و افزود: جلسات توجیهی هم برای انجمن های علمی برگزار شده و سعی ما این است که با همکاری وزارت بهداشت بتوانیم فرایند ثبت این انجمن ها را بهبود ببخشیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت نیز بر لزوم ایجاد زبان مشترک بین کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی و سازمان ثبت شرکت ها تاکید کرد و افزود: آشنایی سازمان ثبت با شرایط ویژه انجمن های علمی گروه پزشکی و همچنین آشنایی بیشتر همکاران ما در انجمن های علمی با آیین نامه ها و فرایند های سازمان ثبت می تواند این شرایط را تسهیل کند.

در نهایت مقرر شد علاوه بر اینکه جلسات مشترکی بین کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی و سازمان ثبت شرکت ها برگزار شود، نشست هایی هم با حضور هیات مدیره انجمن های علمی برگزار شود تا سازمان ثبت شرکت ها بتواند روندهای قانونی خود مطابق قانون تجارت را مطرح کند و بتواند در فاصله کوتاهی مشکلات ثبت انجمن های علمی را برطرف کند.

[ad_2]

مرجع خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *