خراسان شمالی استان پایلوت اجرای طرح مشاغل خانگی شد

[ad_1]

رییس جهاددانشگاهی خراسان شمالی از پایلوت شدن استان برای طرح توسعه مشاغل خانگی خبر داد و افزود: براساس تفاهم نامه امضا شده بین وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و جهاددانشگاهی، این استان جزو استانهای پایلوت این طرح انتخاب شد.

بر اساس اخبار اعلام شده، احسان عباسی، ضمن اعلام ابن مطلب اظهار کرد: طرح توسعه مشاغل خانگی به پیشنهاد جهاددانشگاهی و همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سطح کشور، به‌صورت پایلوت در استان‌های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی، آذربایجان‌غربی، کردستان، لرستان، کرمانشاه و ایلام اجرا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در این طرح 20 هزار نفر در سطح کشور دوره‌های آموزشی، توانمندسازی و راه‌اندازی مشاغل خانگی را در مراحل مختلف فرا می‌گیرند.

عباسی با اشاره به این‌که انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بسیار ارزنده است، ادامه داد: انتخاب خراسان شمالی به عنوان پایلوت، فرصتی مغتنم برای استان است.

وی با بیان این‌که این طرح به‌عنوان توسعه مشاغل خانگی در سه مرحله مشخص اجرا می‌شود، افزود: بررسی، شناسایی و اولویت‌بندی مزیت‌های استان‌ها در دستور کار جهاددانشگاهی و ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواهد بود و هماهنگی‌های اولیه در این مرحله انجام می‌شود.

رییس جهاددانشگاهی خراسان شمالی افزود: بررسی مزیت‌ها و امکانات موجود و هدایت افراد دارای شرایط لازم با راه‌اندازی مشاغل خانگی در سامانه‌ای به همین منظور و با اعلام آدرس آن به متقاضیان انجام می‌شود.

عباسی مرحله دوم در این طرح را توانمندسازی دانست و افزود: در این مرحله ارزیابی و استعدادسنجی متقاضیان، هدایت و مشاوره به آنان، آموزش و ایجاد شبکه‌ بین کارآفرینان، خبرگان حوزه مشاغل خانگی و حتی بازار و خریداران انجام می‌شود.

وی با بیان این‌که مرحله سوم این طرح اتصال به بازار است، افزود: بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی خوب در مرحله شکل‌گیری به‌علت نداشتن توجه به بازار با شکست مواجه می‌شوند.

عباسی اظهار کرد: تجارب کشور و دنیا نشان می‌دهد که اتصال فعالیت‌ها و مشاغل به بازار یکی از عوامل موفقیت کسب و کار است و یکی از نقاط مثبت توانمندسازی مشاغل خانگی نیز همین موضوع است.

رئیس جهاددانشگاهی خراسان شمالی ادامه داد: در این مرحله شکل‌دهی بازارهای فیزیکی و الکترونیکی و بنگاه‌های بالادستی، استانداردسازی محصولات یا تولید استاندارد و برند برای آن‌ها، ارتقای کیفیت و بسته‌بندی محصول و نهایتا تنظیم برنامه‌های تولید و فروش انجام می‌شود.

وی افزود: به طور کلی این طرح با توجه به وضعیت کنونی کشور و همت دولت برای مسأله اشتغال که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز هست اقدام بسیار مهمی است و الگویی خواهد بود که بسیاری از فرآیندهای اقتصادی می‌توانند با بهره‌مندی از این تجربه موفق باشند.

به اعلام روابط عمومی جهاددانشگاهی، عباسی در پایان خاطرنشان کرد: در این راستا جهاددانشگاهی خراسان شمالی همه تلاش خود را خواهد کرد که ضمن توزیع بهینه سهمیه در مناطق مختلف استان این کار بزرگ را به‌نحو شایسته با همکاری اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مشاوره با نخبگان دانشگاهی و اقتصادی و هدایت مدیریت ارشد استان انجام دهد.


انتهای پیام

[ad_2]

منبع خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *