«خوابگاه« و «غذا» هنوز دغدغه اصلی دانشگاه‌ها است

[ad_1]

مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم تحقیقات و فناوری افزود: تلاش شده در سال ۹۵ ورزش دانشگاهی ذیل برنامه‌های رفاهی گنجانده شود که خوشبختانه با حمایت‌های وزیر این مهم رخ داد و با همکاری سازمان برنامه و بودجه در بودجه تفصیلی دانشگاه‌ها به صورت مستقیم تخصیص یافت.

به اعلام خبرنگار ایسنا، محمد پورکیانی امروز (چهارشنبه) در نهمین نشست معاونین دانشجویی و دبیران شورای صنفی دانشگاههای منطقه ۶ کشور با بیان اینکه هنوز در ایران بحث خوابگاه و غذا دغدغه و موضوع اصلی دانشگاه‌ها محسوب می‌شود، اظهار کرد: به دور از سوگیری‌های سیاسی در بخش ورزش دانشگاهی علیرغم همه مشکلات و محدودیت‌های منابع انصافا اتفاقات و هدف گذاری‌های این دولت بی‌نظیر بوده است.

وی افزود: ما در دوره نفت ۱۴۰ دلاری هم کار کرده‌ایم و زمانی که با این دوره مقایسه می‌کنیم در دولت تدبیر و امید واقعا تلاش شده است که این تلاش واقعا جای تقدیر دارد. شاید هنوز برخی بودجه‌های به بودجه‌های سال ۹۱ نرسیده است اما باید بدانیم که تا سال ۹۴ در بودجه تفصیلی دانشگاه‌ها در خصوص ورزش چیزی دیده نشده بود. اما پس از آن از محل امور فرهنگی ۸ تا ۱۰ درصد به ورزش اختصاص داده شد.

 مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم تحقیقات و فناوری ادامه داد: تلاش شده در سال ۹۵ ورزش ذیل برنامه‌های رفاهی گنجانده شود که خوشبختانه با حمایت‌های وزیر این مهم رخ داد و با همکاری سازمان برنامه و بودجه در بودجه تفصیلی دانشگاه‌ها به صورت مستقیم تخصیص یافت که این بودجه به دو فعالیت اهم یعنی تهیه کالا و خدمات و فعالیت ورزشی باید تخصیص یابد.

پورکیانی با انتقاد از برخی دانشگاه‌ها که بودجه ورزشی خود را در نظر نگرفته‌اند، اظهار کرد: وقتی سازمان برنامه و بودجه یک برنامه جدید باز می‌کند یعنی یک میزان بودجه اضافه می‌خواهد در اختیار دانشگاه قرار دهد پس بهتر است که شما دانشگاهیان استقبال کنید که خوشبختانه برخی دانشگاهیان استقبال کردند و برخی هم استقبال نکردند، هرچند که برخی دانشگاه‌ها فقط ۱۵ تا ۳۰ میلیون تومان برای بخش ورزش کنار گذاشتند اما متاسفانه برخی حتی یک میلیون تومان هم در نظر نگرفتند که بعدا با مشکل مواجه خواهند شد.

وی اضافه کرد: در بخش ورزش دانشگاهی از لابی سیاسی استفاده نشده و لابی‌های کارشناسی اینجا عملیاتی بوده‌اند و در سال گذشته ۱۰۰ خوابگاه به وسایل بدنسازی تجهیز شدند و در سال جدید ۱۰۰ خوابگاه دیگر نیز تجهیز خواهد شد.

مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دانشجو باید ناهنجاری‌های فیزیکی بدنش و سطح آمادگی جسمانی‌اش را بداند، ادامه داد: دانشجویان وضعیت بدنی خود را نمی‌دانند و اصلا مشخص نیست که طی ۴ سال دانشجویی چه اتفاقی برای فیزیک بدنی دانشجو رخ داده است، یک فرصت ایجاد کرده‌ایم تا دانشجویان تحصیلات تکمیلی زیر نظر اساتید خود قرار گیرند و به دانشجویان مشاوره دهند تا هم خروجی خوبی داشته باشیم و هم اعلام آمادگی جسمانی دانشجویان را به آن‌ها اعلام کنیم.

پورکیانی ادامه داد: در احکام برنامه ششم برای ورزش دانشجویان یک گل سرسبد وجود دارد که حکم ۲۷ صدم درصد مالیات بر ارزش افزوده است، ۲۷ صدم درصد ۱۶۰۰ میلیارد تومان می‌شود که ۲۰ درصد به آموزش پرورش، ۲۰ درصد جوانان و ۲۰ درصد هم ورزش‌های همگانی درصدی اختصاص خواهد یافت و بخشی از آن هم به ورزش دانشجویی اختصاص خواهد یافت که روسای دانشگاه‌ها باید آن را از استانداران مطالبه کنند.

وی اظهار کرد: کل طرح‌های نیمه تمام عمرانی ورزش دانشگاه‌ها ۵۰ میلیارد تومان است و دانشگاه می‌تواند در طرح های ۵۰ درصدی دانشگاهی نیز طرح‌های ورزشی خود را بگنجاند، همچنین به دانشگاه‌های تازه تاسیس که در بحث ورزش فعال هستند کمک خواهیم کرد.

مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: هنوز برای خیران ساخت مدرسه و خوابگاه در اولویت است ولی ورزش و امکان ورزشی در ذهن آن‌ها برجسته نیست در حالی که در کار خیر تفاوتی نمی‌کند که در ورزش خرج شود یا در مدرسه.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *