میزان بروز سرطان در ایران کمتر از متوسط جهانی است

[ad_1]

رییس اداره سرطان وزارت بهداشت افزود: میزان بروز سرطان در ایران کمتر از متوسط جهانی است و منظور از بروز تعداد موارد جدید در هرسال است.

دکتر علی قنبری مطلق در حاشیه افتتاحیه کنگره سه‌گانه پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی در افزود‌وگو با خبرنگار ایسنا وضعیت ثبت سرطان در کشور را مثبت ارزیابی و اظهار کرد: برنامه ثبت سرطان از حدود 15 سال پیش آغاز شده است که در مرحله اول ثبت سرطان بر پایه خبر پاتولوژی بوده است و بیش از 90 درصد ثبت سرطان‌ها از طریق خبر‌های پاتولوژی و سیتولوژی شناخته می‌شود.

وی ادامه داد: ثبت سرطان‌ها تا سال 87 بر اساس همین روش بود و پس از آن ثبت بر اساس جمعیت شد که شامل افزودن خبر‌های غیرپاتولوژی به خبر‌های پاتولوژی است.

رییس اداره سرطان وزارت بهداشت افزود: از سال 87 سعی شده است که برنامه ثبت سرطان ارتقا داده شود و با توجه به  آغاز همکاری بین معاونت‌های مختلف وزارت بهداشت از سال 92 در این زمینه پیشرفت‌های زیادی حاصل شده است، به طوری که در حال حاضر ثبت جامعی وجود دارد که انتظار داریم ظرف یکی دو سال آینده در رده ثبت سرطان‌ها در رده‌های برتر جهان قرار گیریم و فاصله ثبت سرطان تا خبر‌های سالیانه سرطان به یک سال کاهش یابد.

قنبری مطلق ادامه داد: به طور کلی بروز سرطان در جهان در حال افزایش است و به طور خاص در کشورهای در حال توسعه این افزایش بیشتر است، به این دلیل که امید به زندگی در این کشورها در حال افزایش است و در نتیجه میزان افزایش سرطان نیز در این کشورها به نسبت بیشتر است.

وی درباره نسبت شیوع سرطان بین زنان و مردان، اظهار کرد:  کمی بیش از 50 درصد موارد بروز سرطان‌ها بین مردان و کمی کمتر از 50 درصد بین زنان شایع است.

رییس اداره سرطان وزارت بهداشت در پایان درخصوص نسبت شیوع سرطان از لحاظ منطقه جغرافیایی، بیان کرد: بسته به نوع سرطان ممکن است در برخی از نواحی جغرافیایی بعضی سرطان‌ها شایع‌تر باشند، برای مثال در نقاطی که آفتاب بیشتر است، سرطان‌ پوست بیشتر مشاهده می‌شود و یا در نقاطی که افراد چاق بیشتر هستند، بروز سرطان‌های مرتبط با چاقی بیشتر شیوع داشته باشد. 

انتهای پیام

[ad_2]

منبع خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *