کاهش 70 درصدی مراجعات به متخصصان با کمک خودمراقبتی

[ad_1]

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان نقش خودمراقبتی در کاهش آسیب‌های اجتماعی را موثر دانست و افزود: بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی متخصصان خودمراقبتی می‌تواند میزان مراجعات به متخصصین را تا 70 درصد کاهش دهد.

بر اساس اخبار اعلام شده،‌ دکتر یعقوبی در مراسم افتتاحیه دومین نشست کانون‌های دانشجویی همیاران سلامت روان به مفهوم همیاری و خودمراقبتی به عنوان نیاز مهم جامعه امروز اشاره کرد و افزود: نهادینه کردن فرهنگ خودمراقبتی می‌تواند در هزینه‌های سنگین درمانی صرفه‌جویی کند. بطوریکه بر اساس آمار متخصصان ایجاد خودمراقبتی صحیح تا 70 درصد از مراجعات به متخصصین را کاهش می‌دهد. 

وی در ادامه تصریح کرد: در خودمراقبتی فرد باید به کمک فعالیت‌های آگاهانه و هدفدار  مراقب خودش باشد و این مراقبت چهار بُعد سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی را شامل می‌شود.

در ادامه دکتر ریاضی، معاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان همچنین مهمترین وظیفه کانون‌های دانشجویی همیاران سلامت روان را آموزش مؤثر و سپس انتقال آموزش‌ها به سایرین دانست و افزود: اولین نشست دبیران کانون‌های دانشجویی همیاران سلامت روان در آذرماه سال 1395 در دانشگاه تهران و همچنین اولین همایش کانون دانشجویی همیاران سلامت روان در اردیبهشت ماه 1396 در اردوگاه شهید باهنر در شهر تهران برگزار شد.

وی در ادامه تصریح کرد: توسعه کمی و کیفی کانون‌های همیاران سلامت در دانشگاه‌ها ضرورت است که در این کانون‌ها ابتدا باید آموزش موثر ارائه شود و این آموزش‌ها را به سایرین انتقال دهند.

دکتر ریاضی همچنین هدف از برگزاری همایش فوق را مشخص کردن چارچوب فعالیت‌ها برای سال تحصیلی آینده عنوان کرد و افزود: فعالیت این کانون‌ها باید در سه سطح درون دانشگاهی، میان دانشگاهی و برون سازمانی برنامه‌ریزی شود. چرا که هدف اصلی کانون دانشجویی همیاران سلامت روان دستیابی به جایگاهی است که در آن به تمامی دانشجویان آموزش دهد. در واقع ما به دنبال به فعل در آوردن و به منصه ظهور رساندن ظرفیتهای دانشجویان هستیم.

در ادامه این همایش دکتر پورمحمدی، رییس دانشگاه تبریز  به تلاش‌های استاندار تبریز و موفقیت در خصوص جمع آوری و سروسامان دادن به افراد معتاد متجاهر در سطح شهر اشاره کرد و افزود: تمامی مشکلات و آسیب‌ها را می‌توان با نگرش جمعی برطرف کرد، بنابراین باید اراده‌ای قوی برای حل مشکلات داشته باشیم و در جهت حل آنها تلاش کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: طرح دانشگاه عاری از دخانیات در دانشگاه تبریز در حال اجرا است و باید با آگاهی‌سازی بسترهای اجرای جدی‌تر آن را فراهم کنیم.

رییس دانشگاه تبریز همچنین تاکید کرد: لازم است نگرش مراجعه به مشاوره و روانشناسی به فرهنگ عمومی تبدیل شود. همچنین نباید مشکلات در جامعه را بهنجار قلمداد کنیم و بگوییم همه دارند سیگار می‌کشند.

بر اساس اخبار اعلام شده،‌ دومین نشست کشوری دبیران کانون‌های دانشجویی همیاران سلامت روان روزهای 24 تا  26 تیرماه جاری به میزبانی مرکز مشاوره و سلامت روان سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در دانشگاه تبریز برگزار شد.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *